KAYSERİ VE SAĞLIK TURİZMİ
KAYSERİ VE SAĞLIK TURİZMİ

Erciyes Dağları ’nın eteklerinde 6000 yıllık bir şehirdir Kayseri…

Toprak,su kaynakları ve ulaşım bakımından çevresine göre elverişli doğal koşullara sahip olması nedeniyle,binlerce yıldan beri yoğun bir yerleşmeye sahne olmuş.

Kayseri’de karasal iklim hâkimdir.Kışlar kar yağışlı,yazlar sıcak ve kurak geçer.İklim, yaz aylarında olsun,kışın olsun,yüksek yerlerde daha sert,düzlük yerler de daha yumuşaktır.

Nereleri Gezelim?

Dünyaca ünlü açık hava müzesi olan Kültepe ÖrenYerini ziyaret etmelisiniz.  Burada yapılan kazılarda Kültepe’de,Asur,Genç Hitit,Roma Pers ve Tabal Dönemlerine ait eserler ve bulgular ele geçirilmiştir.

Anadolu’nun en eski yazılı belgeleri olan Asur dilinde yazılmış çivi yazılı tabletleri dikkatinizi çekecektir.

Selçuklular tarafından bugünkü şekline kavuşturulmuş Kayseri Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.Ayakta kalabilen çok az kaleden birisi olduğu için tarihi değeri büyüktür.

Karatay ve Sultan hanı Kervansaraylarında Selçuklu taş işlemeciliğinin güzel örneklerine tanık olabilirsiniz.Türkiye’nindörtbüyükkapalıçarşısındanbiriolanKayseriKapalı

Çarşısı’nı da gezmeyi unutmayın. Doğanın güzelliklerine tanık olmak istiyorsanız Kapuz başı Takım Şelaleri’ne uğramalısınız.Takım şelaleler arasında debisive yüksekliği ile dünyanın belli başlı şelalelerinden olan Yahyalı Şelaleleri ,görüntüsü ile sizi büyüleyecektir.

Kayseri’de bulunan Erciyes Kayak Merkezi, ülkenin önemli kayak alanlarından biridir.Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi, Kayseri şehir merkezine yirmi beş kilometre uzaklıktadır.Yol asfalt olup,yıl boyunca sürekli ulaşıma açık tutulmaktadır.

Kayseri’ye kış aylarında geldiğinizde kayak mevsimi uzun olan bu bölgede karın tadını çıkartabilirsiniz.Aladağlar Milli Parkı alanında yer alan Zamantı ırmağında rafting yapılmaktadır.Amatör raftingciler için Kızılırmak’ta rafting yapılacak parkurlar bulunur.Adrenaline doyamıyorsanız Ali Dağı eteklerinde rafting yapabilirsiniz.Sakin bir tatil seçenler doğa yürüyüşleri ve trekking için Aladağlar,Hacer Boğazı ve Yedi göller mevkiini seçebilirler.

Farklı mimariler ilginizi çekiyorsa Melikgazi ilçesindeki Kayseri evlerini ziyaret etmelisiniz.Osmanlı dönemi yapısı olan ve korumaya alınan günümüze kadar ayakta kalan Güpgüpoğlu,Zennecioğlu ve Mollaoğlu konaklarıyla İmamoğlu ve Camcıoğlu evleri birkaç örnektir.

Kayseri ve çevresinde dokunan halılar,Türk halı sanatının önemli bir bölümünü oluşturur.Bünyan veYahyalı halıları olarak isim yapan bu halıları görmek istiyorsanız atölyelere uğrayabilirsiniz. kayseri doğal şifa kaynakları bakımından da zengin bir ildir.Bayram hacı kaplıcası, romatizmal hastalıklara,deri hastalıklarına,kalp ve kan dolaşımı hastalıklarına,solunum yolu,böbrek ve idrar yolları,kadın hastalıkları ve beslenme bozukluklarının tedavisinde yararlı olmaktadır.İlimizde ayrıca;Tek göz Kaplıcası ile Çift göz Kaplıcaları termal turizm değerleri arasında yer alır.

Yemekleri

Kayseri’de mutlaka Kayseri Mantısını tatmalısınız.Ayrıca pastırma ve sucuk gibi lezzetleri tatmanızı da tavsiye ederiz.


Önemli Telefonlar ve Web Adresleri:

Kayseri Sağlık Müdürlüğü

:(0352)2226996 / www.ksm.gov.tr

Özel Modern Dünyam Hastanesi

:(0352) 207 77 77/ www.dunyamhastanesi.com

Kayseri Kültür veTurizmMüdürlüğü

:(0352)2222903-2220363 /www.kayserikulturturizm.gov.tr

Kayseri Valiliği

:(0352)2210737/ www.kayseri.gov.tr


Dünyam Hastanesi
Hastane Caddesi Kenarcık Sok No:10 Kocasinan / KAYSERİ
Telefon: +90 352 207 77 77 FAKS: +90 352 207 77 78 - +90 352 207 77 79
Facebook ta takip edin.
Copyright© 2014 Dünyam Hastanesi